audioprzewodnik

Audio przewodnik po dworcu Warszawa Centralna

Fundacja Grupy PKP zaprasza na wycieczkę po Dworcu Centralnym. Dzięki audio przewodnikowi mają Państwo możliwość zwiedzenia wszystkich poziomów Dworca Centralnego, poznania jego historii oraz ciekawostek związanych z architekturą budynku. Spacer po dworcu Warszawa Centralna rozpoczyna się od strony Alei Jerozolimskich, w okolicach Centrum LIM (Hotel Marriott). Dalej należy kierować się w stronę Ronda Czterdziestolatka. Na każdym przystanku umieszczone są tablice informujące o kolejnych przystankach trasy. W trakcie spaceru można zwiedzić wszystkie dostępne poziomy budynku: naziemną Halę Główną, usytuowane niżej galerie komunikacyjne oraz halę peronową. Spacer trwa ok. 50 minut i kończy się przed dworcem Warszawa Śródmieście.

Dlaczego warto zwiedzić Dworzec Centralny ?

Dworzec Centralny to przykład architektury późnego modernizmu o ekspresyjnych formach, którą szwajcarski architekt, Werner Huber nazwał „prawdziwą perłą na szynach”. Dworzec był projektowany przez 29 lat, natomiast został zbudowany w ciągu 1 100 dni. W latach siedemdziesiątych budowa Dworca Centralnego była sztandarowym projektem budowlanym. Nowy dworzec miał zachwycać, był luksusowy i innowacyjny na miarę Europy Zachodniej. Po wstępnych obliczeniach, budowa kilkukondygnacyjnego gmachu o łącznej kubaturze około 380 tys. m3 oraz przebudowa rozkładu dróg w zachodnim Śródmieściu, miała trwać około 3 650 dni, czyli 10 lat. Po zapowiedzi wizyty radzieckich dygnitarzy, wydano dyspozycję oddania do użytku Dworca Centralnego w ciągu 3 lat. Wielkie przeszklenia sprawiają, że hala jest widna, zaś wysunięte daleko za nią okapy zapewniają, że słońce nie nagrzewa jej jak w szklarni. Lekka, stalowa konstrukcja dachu przykrywa ogromną przestrzeń wspartą tylko na ustawionych z boku, smukłych słupach. Podobne ekspresyjne dachy zastosowano w terminalu TWA w Nowym Yorku, w porcie lotniczym Waszyngton-Dulles, a także w hali sportowej w Yoyogi Park w Tokio. Dworzec Centralny został wybudowany w trudnych czasach, lecz bez wątpienia ma istotne walory architektoniczne.

W jaki sposób można pobrać audio przewodnik

Audio przewodnik został przygotowany w formacie plików mp3, które można pobrać na dowolne urządzenie (telefon, smartfon, tablet, komputer stacjonarny, etc.). Wystarczy posiadać dostęp do internetu, połączyć się ze stroną Fundacji Grupy PKP a następnie z zakładki ,,Audio przewodnik DC” pobrać interesujący nas fragment przewodnika.

W plikach do pobrania znajduje się również mapa proponowanej trasy spaceru, na której zaznaczono poszczególne postoje. Na każdym z nich umieszczono tablicę informacyjną z nazwą i krótkim opisem miejsca przystanku oraz dodano kod 2D, który po zeskanowaniu umożliwia otwarcie strony z audio przewodnikiem Fundacji Grupy PKP.

Pobieranie i korzystanie z audio przewodnika jest bezpłatne

Audio przewodnik czytają:

  • Ziemowit Pędziwiatr - aktor, prezenter, radiowiec, dziennikarz;
  • Andrzej Kompiel – zwycięzca aukcji Grupy PKP na rzecz 23. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Zapraszamy na spacer

Fundacja Grupy PKP

 

Temat Kategoria Format Rozmiar pliku Plik do pobrania
PRZYSTANEK 1 – HOTEL MARRIOTT download MP3 11.21 MB Pobierz plik  
PRZYSTANEK 2 – WEJŚCIE OD STRONY ALEJ JEROZOLIMSKICH download MP3 6.26 MB Pobierz plik  
PRZYSTANEK 3 – HALA GŁÓWNA download MP3 9.68 MB Pobierz plik  
PRZYSTANEK 4 – ANTRESOLA ZACHODNIA download MP3 11.03 MB Pobierz plik  
PRZYSTANEK 5 – GALERIE KOMUNIKACYJNE download MP3 8.61 MB Pobierz plik  
PRZYSTANEK 6 – SCHODY RUCHOME download MP3 2.25 MB Pobierz plik  
PRZYSTANEK 7 – HALA PERONOWA download MP3 8.64 MB Pobierz plik  
PRZYSTANEK 8 – PLACYK PRZY DWORCU WARSZAWA ŚRÓDMIEŚCIE download MP3 2.97 MB Pobierz plik  
MAPA TRASY SPACERU download PDF 0.64 MB Pobierz plik